Stacja Narciarska Kamienica

Historia - stacja narciarska

Stacja Narciarska Kamienica znajduje się w Masywie Śnieżnika w odległości 4 km od Stronia Śląskiego oraz w odległości 5 km w linii prostej od Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra ( odległość drogowa – 9 km).


Stację wybudowano na zboczach góry Zawada w roku 2002 – pierwszy sezon narciarski – zima 2002/2003. Centrum stacji ulokowano w miejscowości Kamienica, gdzie wybudowane zostały trzy wyciągi narciarskie produkcji firmy TATRAPOMA o długościach 270 – 460 m z trasami zjazdowymi przy każdym z wyciągów ze sztucznym naśnieżaniem. Jedna z tras przy wyciągu Nr 1 została oświetlona do jazdy w godzinach wieczornych. W Kamienicy przygotowano również utwardzony parking dla kilkuset samochodów osobowych. Dwa lata póżniej wybudowano kolejny wyciąg narciarski od strony Bolesławowa o długości 400 m również produkcji firmy TATRAPOMA, tak jak i poprzednie z pojedynczymi talerzykowymi zaczepami holującymi. W roku 2005 w Kamienicy wybudowano obiekt w którym znajduje się karczma z zapleczem kuchennym mogąca obsłużyć równocześnie 200 gości, zaplecze sanitarne dla narciarzy oraz pomieszczenia administracyjne i techniczne stacji. W sezonie zimowym 2013/2014 w budynku stacji uruchomiono dwa czteroosobowe apartamenty do wynajęcia dla gości. Od sezonu zimowego 2011/2012 od strony Bolesławowa rozpoczęła działalność szkółka narciarska prowadzona przez firmę Sudety Sport, na terenie której zamontowano wyciąg o niskim prowadzeniu liny typu „Babylift”. W roku 2013 w ramach modernizacji stacji na stoku od strony Bolesławowa w miejsce zdemontowanego wyciągu talerzykowego wybudowano kolej linową „Bolek” z czteroosobowymi krzesłami i ruchomym chodnikiem przy wsiadaniu. Długość kolei 391 m przy różnicy wzniesień 86 m. Prędkość jazdy kolei regulowana płynnie od 0 – 2,6 m/s. Zdolność przewozowa 2400 osób/ godzinę. Po uruchomieniu kolei co miało miejsce 14 stycznia 2014 r, łączna zdolność przewozowa wyciągów narciarskich i kolei linowej zainstalowanych w stacji wynosi 4380 osób/godzinę. Trasa zjazdowa przy kolei linowej posiada sztuczne oświetlenie do jazdy wieczornej. Przy wyciągu Nr 2 od strony Kamienicy zainstalowany jest system do pomiaru czasu przejazdu wyznaczonej trasy o długości 300 m pomyślany jako rodzaj zabawy sportowej np. zawodów rodzinnych czy grup dziecięcych. 

Stacja Narciarska Kamienica jest ośrodkiem narciarskim o charakterze kameralnym przewidzianym do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego w gronie rodzinnym i towarzyskim, dla dzieci i osób uczących się jazdy na nartach oraz tych, którzy w ciszy na świeżym powietrzu chcą spędzać zimowe weekendy połączone z czynnym wypoczynkiem.

Stacja narciarska

 

 

 

Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności pozwalają na wybór wariantu trasy w zależności od posiadanych umiejętności jazdy. Na terenie stacji nie ma nagłośnienia oraz tablic reklamowych, co pozwala na oderwanie się od codziennego zgiełku i spędzeniu kilku godzin w ciszy i spokoju na łonie natury.

Od roku 2013 Stacja Narciarska Kamienica wraz z Ośrodkiem Czarna Góra i Stacją Lądek Zdrój tworzą SKI REGION ŚNIEŻNIK z wprowadzanymi sukcesywnie wspólnymi karnetami oraz komunikacją pomiędzy ośrodkami

 

Stacja Narciarska Kamienica to:

1,5

km znakomicie przygotowanych tras

550

miejsc parkingowych tuż przy stokach

12 000

miejsc noclegowych

3 i 1

wyciągów i kolei
Stacja narciarska Stacja narciarska